Stan alfa mózgu i samouzdrawianie metodą Silvy.

Z metodą Silvy pierwszy raz spotkałam się wypatrując ciekawych książek na krakowskim kiermaszu. Tego dnia wpadły mi w ręce jeszcze dwie książki: „Ręce, które leczą” i „Medycyna Kahunów”. Książka „Samouzdrawianie metodą Silvy” jest z nich najbardziej praktyczna. Metoda została nazwana jako należąca do Silvy, obejmuje konkretnie zaproponowane techniki natomiast sprowadza się do podstaw funkcjonowania naszego mózgu. Jest to metoda, która pozwoliła mi będąc w połowie lektury zastosować na sobie procedurę samouzdrawiania i wyleczyć się z dolegliwości, które miałam przez wiele lat.

Piękny kwiatostan

To wizualizacja którą wykonałam stosując podstawowe założenia metody. Puściłam wodze fantazji i budząc się pewnego ranka z bólem brzucha zwiastującym menstruację postanowiłam, że nie zgadzam się na taki stan rzeczy. Ułatwiła mi to pora dnia, ponieważ tuż po przebudzeniu nasz mózg funkcjonuje jeszcze na wolniejszych falach mózgu zwanych właśnie falami alfa. Później w ciągu dnia przechodzi w stan bardziej aktywny i czujny – stan beta. Spośród 5 fal mózgowych to stan fal mózgowych alfa jest stanem odpowiadającym stanowi relaksu i medytacji. Można powiedzieć, że wchodząc w stan alfa wchodzimy w świat wyobraźni. Zwizualizowałam piękny kwiatostan zlokalizowany w swojej macicy, piękne różowe i zdrowe jajniki. I tym sposobem pożegnałam się z rozwiązaniami hormonalnymi, które nigdy nie zadziałały.

5 częstotliwości fal mózgowych

Beta, Alfa, Theta, Delta, Gamma. Mózg nieustannie wytwarza fale na wszystkich tych 5 częstotliwościach, jednak zazwyczaj jedna jest najbardziej aktywna.

Stan Beta jak już wspomniałam odpowiada dziennej aktywności, bycia w stanie czujności. Zakres częstotliwości to 14-28 Hz.

Stan Alfa mózgu to fale o częstotliwości 7-14 Hz. Wytwarzane w trakcie tzw. snu na jawie, stanie relaksu i medytacji

Stan Theta – spowolnienie fal do zakresu 4-7Hz, powoduje stan głębokiej relaksacji, aktywny podczas snu i hipnozy, ale także podczas pogłębionej medytacji i transu.

Stan Delta – faza najgłębszego snu i najwolniejszych fal o częstotliwości 0-4Hz.

Stan Gamma – używany w procesie uczenia i przetwarzania informacji. Fale o częstotliwości 40-5000 Hz dominujace w stanie wysokiej aktywności mentalnej. Najprawdopodobniej biorą udział w procesach syntezy wielu bodźców sensorycznych, ich aktywnośc zanika po podaniu środków anestezjologicznych.

Stan Alfa – synchronizacja prawej i lewej półkuli mózgu

Przyjrzyjmy się w szczególe stanowi alfa. Naturalnie stan ten występuje na chwilę przed zaśnięciem lub chwilę po przebudzeniu. Wiele relacji znanych i wielkich naukowców potwierdza, że do swoich największych odkryć dochodzili w trakcie tzw. snu na jawie, czy półsnu. W trakcie dominancji fal alfa dochodzi do synchronizacji prawej i lewej półkuli mózgu, co sprzyja powstawaniu nowych pomysłów.

Lewa półkula mózgu odpowiada za myślenie logiczne, matematyczne i liniowe. Natomiast prawa półkula mózgu odpowiada za myślenie całościowe, kreatywne i twórcze. Pozwala na pracę obrazową, symboliczną i wyobrażeniową.

W synchronizacji półkul mózgowych dopatrujemy się także większego potencjału użytkowego mózgu, otwartości na głos wewnętrzny – intuicję oraz integrację psychoemocjonalną.

Trening czyni mistrza

To, że stan ten występuje w określonych momentach twojego dziennego funkcjonowania nie oznacza, że nie możesz samodzielnie w ten stan wchodzić. Jest to bowiem właściwość Twojego umysłu, do której zawsze masz dostęp. To tak jakbyś z podręcznej torby wyciągnął narzędzie gotowe do użycia. I to nie byle jakiego. Jak się okazuje, regularna praktyka pozwala na pozostawanie w tym stanie bez zasypiania. A dostęp do tych częstotliwości pozwala na zmianę Twoich wewnętrznych przekonań i programów (przez odkodowanie podświadomości) i programowanie zorientowane np. na zdrowie, czy pomyślność.

Samouzdrawianie

Spowolnienie fal mózgowych pociąga za sobą szereg zmian fizjologicznych w ludzkim organiźmie, w tym najważniejszą i być może najbardziej wspierającą w procesie leczenia: harmonizowanie autonomicznego układu nerwowego. Przeprowadzono badania nad osobami praktykującymi stan alfa dowodząc, że osoby te były w stanie kontrolować funkcje wielu narządów, których funkcjonowanie było postrzegane jako niezależne od naszej woli. To tak jakby nieświadome procesy i programy przedostawały się do poziomu świadomości i pozwalały się modulować. To świetna wiadomość!

W stanie alfa możemy rozbrajać nasze ograniczające programy, które zostały nam zakodowane w trakcie naszego życia lub które sami sobie zakodowaliśmy. Tworzenie obrazów zdrowia, pomyślności i sukcesu w stanie alfa oznacza programowanie się na zdrowie, pomyślność i sukces.

Stan wewnętrznej świadomości.

Przebywając w stanie alfa, przebywamy w stanie wewnetrznej świadomości. W stanie integracji ciała i umysłu. Kierujemy swoją uwagę do swojego wnętrza. Za tą uwagą podąża energia. Po raz kolejny. Prawo fizyki i prawo kahuńskie. Tworząc obraz zdrowia w stanie alfa, w stanie wewnętrznej świadomości, nie tylko wpływamy tak jak mówią powyżej wspomniane badania na szereg funkcji naszego organizmu, ale także kierujemy do nich swoją uwagę. Naturalnym naszym stanem jest stan zdrowia i wszystkie siły (nieważne jak je nazwiesz), będą wspierać się w trwaniu lub powrocie do tego stanu.

Tak! Warto praktykować stan alfa również w profilaktyce. Na poziomie tym można, jak już wspomniałam, pracować także na swoich programach, ale także emocjach i relacjach z różnymi poglądami czy osobami. Ciało okazuje się być tutaj świetnym sygnalizatorem. Można wytłumaczyć to działaniem receptorów śródmiąższowych, które są multimodalne – oznacza to, że są w stanie wytworzyć wiele różnych wrażeń – ciepło, zimno, ucisk, wibrację. Biorą udział w zjawisku interocepcji, czyli właśnie stanu wewnętrznej świadomości, integracji w ciele.

Uważa się, że błędny sygnał interoceptywny ma związek z zaburzeniami psychosomatycznymi i somatoemocjonalnymi. Zarówno niepokojowi, jak i depresji (więc spektrum dość spore), towarzyszą znaczące zmiany w interocepcji. Zostało to również potwierdzone badaniami naukowymi.

Współczesny świat badaniami naukowymi stoi

Kolejne badania naukowe pokazują, że poza falami alfa, także fale theta i theta-gamma mogą mięć ogromne znaczenie w procesie uzdrawiania. Przeprowadzano także badania encefalografem na osobach uzdrawiających przy pomocy Reiki, aktywność ich mózgu wykazywała wtedy dominującą częstotliwość w zakresie fal alfa. Z kolei inna metoda uzdrawiania – ThetaHealing korzysta z właściwości fal Theta. Uważam, że to, z których fal korzysta dana osoba (uzdrawiająca lub samouzdrawiająca) zależy od predyspozyji i wyćwiczenia. Niezaprzeczalnie jednak każdy ma do tego dostęp. Ważne jest zachowanie odpowiedniego BHP. Myśli, emocje, nasz stosunek do siebie/ pacjenta ma tu ogromne znaczenie. Wszystko sprowadza się do właściwego poglądu.

Świadomość myśli na codzień

Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt. Otóż, jak już wspomniałam, nasz mózg wytwarza wszystkie 5 częstotliwości fal. Co jakiś czas, choć być może nie jesteśmy tego świadomi, przebywamy w stanie alfa. Z tej perspektywy nie tylko praktyka stanu alfa jest niezwykle ważna i wspierająca, ale również świadome zarządzanie swoimi myślami na codzień. Na szczęscie w tym aspekcie po prostu masz wybór. I tak, rozumiem, że czasami myśli mniej pozytywne same napływają do głowy jak z kosmosu, ale uwierz mi poddając się regularnemu treningowi wchodzenia w stan alfa i medytacji ten stan się zmienia. Zarówno ja, jak i w tym momencie wielu ludzi na świecie jest tego przykładem.

Praktyka gabinetowa

W swojej praktyce gabinetowej poza klasycznymi zabiegami fizjoterapeutycznymi wykorzystuję m.in właśnie metodę Silvy, wizualizację, pracę z podświadomością, bioenergoterapię. Jednak to wizualizacja i spontaniczne wchodzenie w stan alfa jest ogromną możliwością pracy take z pacjentami ortopedycznymi i bólowymi, którzy wciąż stanowią połowę przychodzących do mnie pacjentów. Nauczam także wchodzenia w stan alfa, uczę medytacji i uważności. O tym jak zmieniła sie moja praktyka gabinetowa od czasu kiedy zaczęłam medytować i stosować wizualizację powstanie osobny wpis.

Skuteczność wizualizacji – VR

Jeśli chodzi o samą skuteczność wizualizacji to niesamowite zastosowanie właśnie jej korzyści możemy zaobserwować stosując technologię VR. Spotkałam się z zastosowaniem jej z powodzeniem u dzieci z autyzmem, u pacjentów paliatywnych lub z poparzeniami ciała. W tym ostatnim przypadku pacjenci z poparzeniami podczas zmiany opatrunków (co bywa niezwykle boleśne, ponieważ ból poparzeniowy sklasyfikowany bardzo wysoko jeśli chodzi o skalę bólu) odczuwali ból tylko przez 8% czasu w procencie dużo mniejszym niż bez zastosowania VR. W wirtualnej rzeczywistości przenieśli się do zimowej krainy. Zastosowanie tych metod wirtualnego świata jest bardzo skuteczne u osób, które potrzebują natychmiastowego rezultatu.

Dla początkujących

Jeśli masz trudność w osiągnieciu stanu alfa, w wejściu stan medytacyjny pomocna może być wizyta u takiej osoby jak nauczyciel medytacji, bioenergoterapeuta, udział w grupowych zajęciach lub praca z medytacjami prowadzonymi. Spotkanie się z osobą, która pomoże w wejściu w określony stan (bywa, że wystarczy sama jej obecność) jest transformujące. Stanowi zapalnik do kolejnych działań. Osoba ta daje nam realny przykład, że tak można. Bazując na tym doświadczeniu wiemy, że jest to realne, a wchodząc w regularną praktykę po takim spotkaniu podtrzymujemy ten stan na dłużej. W planach mam nagranie takich medytacji prowadzonych dla Was. Możecie je również już dziś znaleźć na YT. Z chęcią podzielę się także prostymi ćwiczeniami. Spodziewajcie się tego szybciej niż nagrania. Obserwując mnie na instagramie i facebooku na pewno nic Was nie ominie!

Do następnego!
Z miłością,
Namaste!

Jeśli uważasz, że moje treści są wartościowe i chcesz  wspomóc mnie w ich tworzeniu, a także realizacji misji jaką jest poszerzanie świadomości poprzez dotarcie do jak największej liczby odbiorców, aby przede wszystkim zrozumieli, że zdrowie i pomyślność jest w ich rękach. 

Zaczynając od małego kroku, małego wsparcia każdego z Was możemy pozwolić innym zaznać transformujących doświadczeń, które wpłyną nie tylko na nasze zdrowie, ale zdrowie całych społeczeństw i naszego środowiska.  Zajrzyj na PATRONITE po więcej szczegółów.

1 thought on “Stan alfa mózgu i samouzdrawianie metodą Silvy.”

  1. Pingback: 5 warunków skutecznej wizualizacji. Dlaczego może się nie udać? – Namaste Medicine

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *